Проєкт | СмартСтарСіті
Нові технології створюють міста майбутнього і значно полегшують життя їх мешканців. Проєкт “СмартСтарСіті” запровадить смарт рішення, спрямовані на розвиток міської інфраструктури та підвищить комфорт проживання жителів міст Каховка, Нова Каховка та Таврійськ.
СмартСтарСіті
Проєкт “СмартСтарСіті” має на меті запровадити смарт рішення в інфраструктуру міста із залученням приватних інвестицій в рамках державно-приватного партнерства, за підтримки національного оператора мобільного зв’язку “Київстар”.
На сьогодні в Україні є багато підрядників, які пропонують смарт технології та частково реалізовані пілотні проєкти. Однак, відсутні вже готові розумні міста, в яких можна побачити реалізоване комплексне рішення з імплементованою смарт інфраструктурою.
Причини цього:
- складно обрати найкраще серед численних рішень для імплементації в смарт інфраструктуру;
- в бюджеті громади неможливо знайти необхідні кошти для реалізації комплексного проєкту в цілому, а соціально-економічні покращення внаслідок проєкту стають відчутним тільки с часом: після реалізації смарт рішень.
Проєкт “СмартСтарСіті”– це саме комплексний проєкт, який допоможе імплементувати смарт-рішення у міста без залучення бюджетних коштів. Це проєкт-конструктор, завдяки якому кожна громада може обрати із набору можливих смарт рішень те, яке є найбільш актуальним саме для неї, щоб запровадити його у своєму місті.
Об’єкти інвестування
Як зазначено вище, проєкт є комплексним, тому охоплює декілька об’єктів для інвестування:
“Розумне” освітлення
Система “розумного” вуличного освітлення: заміна всіх вуличних світильників, створення інфраструктури для диспетчерів, управління системою вуличного освітлення. Також проєкт охоплює високоточне керування кожним ліхтарем для зменшення споживання електроенергії та подовження терміну їх служби. Крім цього, буде запроваджено моніторинг їх роботи для забезпечення її безперервності та контроль споживання, який допоможе уникнути несанкціонованого підключення до мережі.
“Розумний” облік
Встановлення мережі «розумних» лічильників (накладок з оптичним/імпульсним виходом) з двостороннім зв’язком для віддаленого збору даних, термін автономної роботи яких – до 10 років. Встановлення мережі NB-IoT (Вузькосмуговий Інтернет речей) оператором “Київстар”. Також мешканці міста отримають можливість бачити дані про використання води, які допоможуть виявити надмірне споживання, що вказує на витік. Таким чином, статистика використання ресурсів для кінцевого споживача дасть можливості для їх економії.
“Розумне” управління вивезенням побутових відходів.
Автоматизація процесів при роботі з твердими побутовими відходами. Проєкт передбачає контроль за заповненням сміттєвих баків та урн та увімкнення сигналізації у випадку вандалізму, крадіжки чи пожежі. Також будуть знижені транспортні витрати внаслідок оптимізації маршрутів спеціальної техніки. Система має тривалий час автономної роботи без необхідності додаткового обслуговування.
Захист та безпека
Моніторинг каналізаційних люків, який підвищить безпеку для пішоходів та зменшить кількість випадків крадіжок цих люків. Також проєкт передбачає “розумні” вуличні електрощити, які матимуть такі функції як: негайне повідомлення про несанкціонований доступ, виявлення нагрівання компонентів і попередження про можливість загоряння та можливість направити запит технічного обслуговування у випадку перебоїв електропостачання.
“Розумні” будівлі
Централізований моніторинг і контроль стану комунальних систем. Також проєкт дозволить зменшити витрати шляхом ощадливого використання енергоносіїв та підвищення комфорту та рівня захищеності мешканців міста.
Моніторинг роботи обладнання комунальних підприємств
Оснащення обладнання бездротовими датчиками температури, вібрації, звукового тиску, тощо, що допоможе виявити відхилення від заданих показників та запобігти аварії. Це допоможе знизити витрати на ремонт та відновлення обладнання та комунальної інфраструктури (електромережі, системи тепло- та водопостачання, тощо). Також проєкт охоплює процедуру планування ремонту та регламентних робіт.
Моніторинг якості повітря
Встановлення датчиків якості повітря, які будуть вимірювати такі дані, як температура відносна вологість, насичення CO, CO2, NO. Буде розроблений спеціальний додаток для візуалізації цих даних і подачі попереджувальних сигналів. Також проєкт передбачає віддалене отримання даних з датчиків в режимі реального часу. Це допоможе сформувати базу даних для детальнішого розуміння місцевих проблем якості повітря.
Попередження про повінь / підтоплення
Встановлення датчиків, термін автономної роботи яких – до 10 років, для контролю рівня води в місцевих водоймах в режимі реального часу. Ця технологія дозволить попереджати про критичні рівні підняття води, та буде подавати тривожні сигнали навіть на ранніх стадіях їх перевищень. Це дасть достатньо часу, щоб вжити відповідних заходів.
“Розумна” парковка
Комплексна система управління паркуванням у місті, що передбачає паркувальні зони із системою моніторингу порушення правил паркування, закупівлі відповідної техніки. Встановлення під-, або надземних NB-IoT датчиків (інтернету речей), які дадуть змогу мешканцям бачити доступність місць для паркування на сайті або у спеціальному мобільному додатку.
Впровадження послуг IoT (інтернету речей)
Імплементація IoT послуг в інфраструктуру міста охоплює наступні рішення:
- мобільні фінансові послуги (MFS), що забезпечать можливість сплатити за проїзд шляхом відправлення SMS-повідомлення та поповнення електронних транспортних квитків з балансу мобільного телефону;
- підтримка у клієнтському мобільному додатку таких додаткових функцій, як оплата проїзду у громадському транспорті та комунальних послуг;
- зростання безготівкових розрахунків на підприємствах міста внаслідок оплати з балансу мобільного телефону, враховуючи також платежі з використанням технології безконтактних NFC-платежів та QR-кодів;
- надання громадянам доступу до електронних порталів міста з впровадженням послуги MobileID.
- хмарні рішення (IaaS/PaaS/SaaS) для оптимізації витрат бізнесу та комунальних підприємств на інформаційні ресурси та технології;
- надання статистичних даних для сприяння розвитку інфраструктури міста, оптимізації енергоефективності міст, демографічного аналізу та туристичних потоків у регіоні;
Смарт Регіон
Планується, що проєкт буде масштабовано у “Смарт регіон”.
“Смарт регіон” охоплює запровадження хмарних технологій для розгортання сервісної інфраструктури без зайвих витрат. Проєкт включає:
- автоматизацію усіх адміністративних послуг;
- створення особистих кабінетів мешканців міста на єдиному порталі в хмарі;
- реалізацію проєкту «Регіональний електронний квиток» – запровадження єдиної інтегрованої інтелектуальної транспортної системи у складі автоматизованої системи обліку прибутку від оплати за проїзд та диспетчеризації.