
Проєкт | Південноукраїнський центр трансплантології
Проєкт будівництва Південноукраїнського центру трансплантології в місті Херсоні у рамках трансформації нової української медицини — перший проєкт приватно-державного партнерства в медичній сфері зі значними міжнародними інвестиціями. Реалізація проєкту сприятиме розвитку якісної та доступної медицини на півдні України, впровадження новітніх методів діагностики, лікування та створення єдиного освітнього, медичного та наукового простору.
Розвиток трансплантології в Україні
У рамках медичної реформи та загального розвитку медичної сфери в Україні, Міністерство охорони здоров’я запроваджує низку заходів для вдосконалення галузі трансплантології в Україні.
Зокрема, зараз реалізується Пілотний проєкт щодо зміни механізму фінансового забезпечення оперативного лікування з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів. Згідно з цим проєктом, медзаклади отримують встановлені тарифи та повну оплату послуг для проведення процедури трансплантації. Тому усі медичні послуги з трансплантації покриваються з державного бюджету.
Реалізація цього проєкту дозволяє збільшити кількість закладів, що проводитимуть пересадку органів і тканин в Україні. Також він допомагає створювати професійні трансплантаційні команди в регіонах.
Крім цього, фінансування та розвиток трансплантації в Україні регулюється Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» та Законом України «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині».
Було створено окрему робочу групу для опрацювання двох проєктів наказів МОЗ, що мають на меті розширити можливості для проведення операцій з пересадки органів і тканин та налагодити чітку роботу всіх процесів.
Перший — проєкт наказу «Про затвердження положення про врегулювання діяльності трансплант-координаторів», який чітко прописує єдині критерії та порядок внесення осіб, котрим потрібна трансплантація, до списку очікування на операцію. Другий — проєкт наказу «Деякі питання організації посмертного донорства», що врегульовує взаємодію всіх учасників процесу трансплантації.
Затвердження фінансування галузі трансплантації та створення законодавчої бази забезпечує її стабільний розвиток. І сьогодні в Україні вже є успішні приклади.
Це сучасний Центр трансплантології у Клінічній лікарні швидкої медичної допомоги міста Львова, який увійшов до Пілотного проєкту МОЗ із трансплантології.
Лікарня отримала ліцензію на трансплантацію 27 лютого 2020 року. А вже 29 лютого 2020 року було проведено першу операцію з пересадки нирки. Лише за рік у лікарні швидкої допомоги Львова було проведено найбільшу кількість посмертних трансплантацій в Україні.
Південноукраїнський центр трансплантології
Проєкт передбачає будівництво Південноукраїнського центру трансплантології в місті Херсоні у форматі університетської медичної клініки з кампусом, готелем та навчально-лікувальними підрозділами. Це перший проєкт державно-приватного партнерства у медичній сфері.
Ініціаторами проєкту є Інститут Серця МОЗ України (Борис Тодуров), Херсонська міська рада (міський голова Ігор Колихаєв), Херсонська державна обласна адміністрація та Херсонська обласна рада (Сергій Козир і Олександр Самойленко) та Міністерство охорони здоров’я, як власник Кримського державного медичного університету імені С. І. Георгієвського.
Реалізація проєкту дозволить створити сучасний медичний центр на Півдні України, щоб рятувати життя мешканців Херсона, Херсонської області та інших південних регіонів та жителів із тимчасово окупованої території АР Крим.
Для реалізації цього проєкту було відібрано земельну ділянку біля ключового об’єкта програми “Велике будівництво” Президента України Володимира Зеленського — мостопереходу «Таврійський — ХБК» у Херсоні, який стане найбільшою розв’язкою міста та забезпечить прямий доступ до аеропорту, залізничного та автомобільного вокзалів, міжнародних автотрас М-14 та М-17.
Цілі та завдання проєкту
Проєкт має на меті розвинути медицину та покращити рівень надання медичної допомоги на півдні України. Також передбачено організацію фахової підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації медичних працівників, розвиток наукового потенціалу регіону та впровадження інноваційної медичної практики.
Завданнями проєкту є будівництво медичного кампуса у складі багатопрофільної клініки третинних рівнів, надання медичної допомоги на основі найсучаснішого обладнання. Проєкт, окрім того, охоплює будівництво науково-дослідного центру, інфраструктури, технічних споруд та розвиток доброустрою території медичного комплексу.
Результати реалізації проєкту
У результаті реалізації проєкту очікується покращення умов медичного обслуговування населення. А створення нового вищого медичного навчального закладу з використанням ліцензії Кримського університету розпочне підготовку медичних працівників необхідних спеціальностей для міста й регіону.
Буде реалізована спільна ініціатива Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та Світового банку щодо створення пілотного проєкту приватно-державного партнерства в медичній сфері зі значними міжнародними інвестиціями.
Також запуск проєкту сприятиме розвитку якісної та доступної медичної допомоги в південних регіонах України, впровадження новітніх методів діагностики та лікування, створення єдиного освітнього, медичного та наукового простору, що збільшить кількість висококваліфікованих медичних кадрів.
Меморандум про наміри реалізації цього проєкту буде підписано під час Першого Міжнародного Інвестиційного форуму «Південна стратегія розвитку».