20 Травня 2021

Проєкт | Інтермодальний Транспортний Коридор

Проєкт «Інтермодальний Транспортний Коридор» —  це можливість залучити вантажопотік, що прямує між Туреччиною та країнами Центральної та Північної Європи, завдяки перевезенню вантажу екологічним видом транспорту — контрейлерними потягами.

Організація інтермодального перевезення залізничним транспортом

Маршрут Туреччина-ЄС має чималий обсяг вантажних перевезень напівпричепів, більшість з яких зараз транспортують автомобільним транспортом. Також, велику кількість напівпричепів перевозять залізницею з використанням “кишенькових” вагонів і поромів Ro-Ro через Адріатичне море. Проєкт дозволить взяти на себе трафік напівпричепів, які перевозяться через Адріатичне море, і створити альтернативний дешевший маршрут через Чорне море, з потенціалом орієнтовно 8 000 напівпричепів на рік.

Проєкт передбачає створення ефективного транспортного коридору між Чорним та Балтійським морями з використанням транзитного потенціалу України, можливостей залізничних сполучень та паромних переправ. Це допоможе залучити вантажопотік, що прямує між Туреччиною та країнами Центральної й Північної Європи (Польща, Німеччина, Швеція, Норвегія, Данія, Фінляндія) і у зворотному напрямку.

Проєкт спільно розробляється групою українських, польських та  литовських транспортних компаній: українським поромним оператором «Укрферрі»Укрзалізницею (Філія «Центр транспортного сервісу «Ліски»), компанією FERRY PLUS“LTG Cargo”PKP S.A.PKP LHSPort Gdansk. Також його реалізація відбувається за підтримки Одеської ОДА та Одеської міської ради.

Він передбачає два об’єкти інвестування:

1. Організація контрейлерних потягів для виконання регулярних перевезень. Для налагодження функціонування регулярних контрейлерних потягів потрібно забезпечити необхідну кількість спеціалізованих, облаштованих належним чином контрейлерних та контейнерних платформ.

2. Розвиток інфраструктури «Морський торговельний порт «Чорноморськ». Згідно з інформацією від Міністерства інфраструктури України, залізнично-поромний комплекс ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ» і відповідне майно ДП «АМПУ» заплановано передати у концесію.

Також у планах оновлення парку флоту для здійснення паромних перевезень та розвитку круїзних туристичних маршрутів ріка-море.

Контрейлерне перевезення контейнерів та напівпричепів

В рамках проєкту планується запуск спеціалізованого контрейлерного залізничного сполучення між залізнично-поромним комплексом ДП «Морський торговельний порт “Чорноморськ”» та інтермодальним терміналом Славкув на території Польщі. Таке сполучення забезпечить транзит великовантажних автомобілів TIR і трейлерів залізницею. Як показує європейський досвід, це найбільш екологічний спосіб перевезення, що не створить додаткового навантаження на автомобільні дороги України.

Цей інтермодальний маршрут, окрім економічного, має й велике політичне значення. Це крок до практичної реалізації домовленості між президентами України та Польщі про розвиток транспортного коридору між Балтійським і Чорним морями, які були досягнуті в ході офіційного візиту Президента Польщі А. Дуди до України у жовтні 2020 року.

Розвиток інфраструктури «Морський торговельний порт «Чорноморськ»

Залізнично-поромний комплекс ДП «Морський торговельний порт “Чорноморськ”» — єдиний морський портовий термінал в Україні, що здійснює перевантаження на поромні судна залізничних вагонів, вантажних автомобілів, трейлерів, контейнерів, генеральних вантажів, легкових автомобілів і пасажирів.

Також цей залізнично-поромний комплекс є базовим портом для двох найважливіших регулярних поромних ліній на Чорному морі: Чорноморськ — Поті / Батумі (Грузія) і Чорноморськ — Хайдарпаша / Карасу (Туреччина). Поромна лінія Чорноморськ — Поті / Батумі є центральною ланкою Євразійського транспортного коридору, що пов’язує Україну й країни ЄС із Закавказзям, Центральною Азією та Китаєм.

Також необхідно зазначити, що це єдиний транспортний маршрут на даному напрямку, який є альтернативою транзиту вантажів через територію Російської Федерації до Середньої Азії, що набуває стратегічного значення для транспортної незалежності України.

На сьогодні порт «Чорноморськ» не забезпечений сучасною інфраструктурою для паромних перевезень. Необхідно створити новий паромний пасажирський термінал, оскільки наявний термінал в Чорноморському порту дуже малий та не може надавати необхідні сервіси для пасажирів, які часто незадоволені якістю обслуговування.

Окрім цього, потрібні великі накопичувальні площадки для вантажівок, щоб забезпечити швидке та якісне  розвантаження та оформлення суден. Зараз обслуговування суден займає набагато більше часу, ніж в європейських портах.

Час розвантаження та оформлення суден — це важливий чинник, який впливає на собівартість самих перевезень. Чим довше судно стоїть у порту, тим вищі тарифи перебування в ньому, й тим менше порт привабливий для транзитних вантажних потоків.

Саме тому модернізація порту «Чорноморськ» є надзвичайно важливою для реалізації інтермодальних перевезень. Необхідно, щоб через паромний комплекс порту можна було швидко й у великому обсягу перезавантажувати вантажні автомобілі (TIR).

Переваги для транспортної інфраструктури України

Насамперед проєкт допоможе приєднати транспортну інфраструктуру України до європейських транспортних маршрутів, що обслуговують торгівлю ЄС з Туреччиною. Проєкт допоможе залучити вантаж, який прямує до Європи та стане стратегічним інфраструктурним проєктом для України в рамках курсу на європейську інтеграцію.

Також проєкт створює багато переваг для розвитку інфраструктурної галузі України. Як зазначено вище, використання контрейлерного залізничного сполучення допомагає уникнути навантаження на автомобільні дороги України, які нещодавно були оновлені в рамках програми «Велике будівництво».

Ця практика вже давно прийнятна в країнах ЄС: з магістралей потоки вантажного транспорту переводяться на залізничний шлях, щоб зберегти хороший стан європейських доріг. Прикладом успішного використання контрейлерного залізничного сполучення є порт Трієст (Італія). Там створено великий хаб для паромних перевезень, куди також прибувають вантажі з Туреччини. Потім їх вантажать на контрейлерні платформи та відправляють по 10 регулярних маршрутах у різні країни залізницею.

Окрім цього, використання цієї технології допомагає зменшити викид шкідливих газів в атмосферу. Таким чином проєкт має також велике значення для зменшення негативного впливу вантажних перевезень на довкілля.

Телеканал «Дом» про Форум «Південна стратегія розвитку»
Новий газопровід, очисні споруди в населених пунктах на адмінмежі з окупованим Кримом, реконструкція Херсонського аеропорту й ще десятки проєктів для...
Очима журналістів: Форум Південна Стратегія Розвитку
10–11 червня на Арабатській стрілці відбувся форум «Південна стратегія розвитку», який зібрав понад 600 гостей на адміністративній межі з Кримом....
Проєкт | Дороги Миколаївщини: закон, що рівняє асфальт
Миколаїв — важливий промисловий та транспортний центр України з розвиненим портовим господарством. Однак великі обсяги вантажопотоку негативно впливають на інфраструктуру...

    Потребуєте більше інформації?
    Заповніть наступні поля та ми обов’язково Вам зателефонуємо.

    Також, ви можете
    зарееструватися на наш форум