5 Травня 2021
Всі Ідеологія

Зрошення Степу – гарантія експортних доходів держави

Велика частина українського сільськогосподарського бізнесу зосереджена в руках аграріїв Південної України. Для них важливою умовою отримання стабільних врожаїв і, як результат, високих прибутків, є використання зрошувальних систем.

Причорномор’я та Приазов’я вважають зоною ризикованого землеробства. У тутешніх степах влітку температура повітря сягає 40 градусів, а на ґрунті — 50 і вище. Експерти застерігають, що частина південних територій уже в другій половині нинішнього століття може перетворитися в напівпустелю. Через кліматичні зміни у 2020 році від посухи в Україні вже постраждало 10–15 % посівів. У грошовому еквіваленті збитки оцінюють на рівні 2,5 млрд гривень.

Відтак цьогоріч Президент України обрав розвиток зрошення як національний пріоритет для інвестицій. А Прем’єр-міністр України на нараді про відновлення іригації в південних областях зауважив, що потрібно визначити об’єкти, які буде модернізовано у межах пілотних проєктів, і залучити інвестиційні кошти для їх реалізації. Водночас міжнародні партнери також погодилися надати кредитні ресурси для розвитку меліорації в Україні.

Сільгоспвиробники також розуміють важливість цього питання для агропромислового комплексу Півдня. Наприклад, на Херсонщині деякі аграрії, крім зрошувальних земель, використовують ще й богарні («багорі»), на яких вирощують посухостійкі зернові. Проте та ж кукурудза на богарні в південному регіоні дає врожайність від 0 до 40 ц/га, а на зрошеній землі — середня врожайність складає 100–120 ц/га. Аграрії на власному прикладі бачать, наскільки більшим є річний валовий дохід господарства у вирощуванні зернових культур за наявності зрошення.

Саме тому організатори Форуму «Південна стратегія розвитку» планують спрямувати сили в аграрний сектор для пришвидшення реалізації пов’язаних проєктів. Це відновлення втраченого зрошення й дообладнання Перекопського каналу; побудова нових черг Каховського та Сірогозького каналів; збільшення можливостей Інгулецької та Північно-Рогачицької зрошувальних систем.

Інгулецька система, наприклад, у свій час дала початок масштабному рисівництву в Таврії. І хоч з анексією території АР Крим держава втратила майже половину рисових систем, загальна кількість таких полів на материковій Україні щороку зростає. А завдяки інвестуванню з’явиться можливість закупівлі необхідної техніки, нових механізмів та обладнання для проведення технологічних операцій у рисовому землеробстві. 
У березні Верховна Рада України зареєструвала законопроєкт, який стане ключовим для аграріїв Півдня України та створить правові механізми для безпечного інвестування в меліоративну інфраструктуру. Відтак Причорномор’я та Приазов’я вже сьогодні мають шанс розвинути агропоромисловий бізнес до європейського і загалом світового рівня. А готовність багатьох країн світу вкладати кошти у водогосподарський комплекс південної України визначає реальну перспективу реалізації проєктів з відновлення зрошувальних систем

Телеканал «Дом» про Форум «Південна стратегія розвитку»
Новий газопровід, очисні споруди в населених пунктах на адмінмежі з окупованим Кримом, реконструкція Херсонського аеропорту й ще десятки проєктів для...
Очима журналістів: Форум Південна Стратегія Розвитку
10–11 червня на Арабатській стрілці відбувся форум «Південна стратегія розвитку», який зібрав понад 600 гостей на адміністративній межі з Кримом....
Проєкт | Дороги Миколаївщини: закон, що рівняє асфальт
Миколаїв — важливий промисловий та транспортний центр України з розвиненим портовим господарством. Однак великі обсяги вантажопотоку негативно впливають на інфраструктуру...

    Потребуєте більше інформації?
    Заповніть наступні поля та ми обов’язково Вам зателефонуємо.

    Також, ви можете
    зарееструватися на наш форум